Singapurlu Vang Türk vatandaşı oldu 3 milyar dolarlık vurgun yaptı

Gökmen Mert KURAL

Singapur, son yılların en büyük kara para dolandırıcılığını konuşuyor. Singapur tarihinin en büyük kara para aklama davasındaki 10 sanıktan biri olan ve örgütün lideri olduğu tespit edilen Vang Shuiming’in Türk vatandaşlığı olması, ülkeyi karıştırdı. 3 milyar dolarlık kara para aklama davasında yargılanan Vang Shuiming’in İsviçre bankalarına sahte beyanlarda bulunduğu ortaya çıktı.

Singapur Yüksek Mahkeme Yargıcı, Vang Shuiming’in Türkiye, Vanuatu ve Kamboçya pasaportlarına sahip olduğunu, kefaletle serbest bırakılmasına karşı çıktı. 42 yaşındaki Vang Shuiming’in 2022’de Xiamen Yetian Trading ve Xiamen Likanghang Trading adlı şirketlerinden sahte mali tablolar göstererek, İsviçreli Bank Julius Baer & Co’nun Singapur şubesine sunduğu iddia ediliyor. Toplamda 22 suçlamayla karşı karşıya kalan Vang Shuiming’in Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı sahibi olduğunu yazan yerel medya, Singapurlu dolandırıcının ayrıca Citibank Singapur birimine de sahte bir banka ekstresi sunduğu iddia edildi. Öte yandan Vang Shuiming’in tutuklu olduğu zamanda sırasında da Binance hesabından 3,8 milyon dolardan fazla değere sahip kripto para çekildiği belirlendi.

Singapur Ticari İşler Departmanı’nın davayla ilgili baş soruşturma yetkilisi, bunun Vang’ın dışarıda bağlantıları olduğunu ve bunun da onu yüksek bir kaçma riski haline getirdiğini gösterdiğini söyledi.

YAKLAŞIK 2 MİLYAR DOLARA EL KONULDU

Vang ve eşi adına 240 milyon dolardan fazla değere sahip mal varlıklarına Singapur’da el konuldu. Vang’ın ayrıca yurt dışında 35,5 milyon dolardan fazla varlığı var. Bu varlıkların olduğu ülkeler arasında Türkiye’nin olup olmadığı ise açıklanmadı.

Şu ana kadar davada ele geçirilen varlıklar arasında 207 mülk, 77 araç, 1,45 milyar doların üzerinde banka hesabı ve çeşitli para birimlerinde 76 milyon doların üzerinde nakit bulunuyor. Ayrıca binlerce şişe içki ve şarap, değeri 38 milyon doları aşan kripto para, 68 külçe altın, 483 lüks çanta, 169 markalı saat ve 580 parça mücevher ele geçirildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x