Diyarbakırlıların İçme Suyu “Tasarruf” Tedbirleriyle Engellendi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü (DİSKİ), kırsal mahallelerdeki içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla açılan ihaleyi “Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri” kararı kapsamında iptal ettiğini duyurdu.

DİSKİ’den yapılan açıklamada, “DİSKİ tarafından kentimizin farklı yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacını gidermek amacı ile ‘Diyarbakır İline Bağlı Mahallelerde İçme Suyu Sondajı Açılması Yapım İşi’ ihalesi yapılmıştır. Ancak, Cumhurbaşkanlığının 17 Mayıs 2024 tarih ve 32549 sayılı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi ve Kamu İhale Kurulu Kararının 27 Mayıs 2024 tarihli 2024/DK.D-91 sayılı kararları nedeniyle ihale iptal edilmiştir” denildi.

“BU ZULÜM DEĞİL DE NEDİR?”

Konuyla ilişkin açıklama yapan Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Serra Bucak, “Maalesef halkımızın ve özellikle kırsal bölgenin uzun yıllardır yaşadığı su sıkıntısını çözmek için DİSKİ idaremiz tarafından yapılan sondaj ihalesi KİK tarafından iptal edilmiştir. Bu zulüm değil de nedir?” diye sordu.

31 Mart yerel seçimlerin ardından yönetime geldiklerinden sonra yaptığı açıklamada sekiz yıldır kayymı yönettiği belediyenin 2 milyar 438 milyon TL, DİSKİ’nin 907 milyon TL borcu, toplamda ise 3 milyar 345 milyon TL borç olduğunu söyleyen Bucak, belediyenin ihalesi yapılmış ve muhasebe kayıtlarına yansımayan borcunun 3 milyar 640 milyon TL, DİSKİ’nin ise 200 milyon TL olduğunu belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x