Başkan Halil Arda’dan 8 Mart mesajı

Yasaların ve uluslararası sözleşmelerin kadınlara tanıdığı hakların altını çizen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Kadın hakları, kadının özgürlüğü için 8 Mart’ı kutluyoruz. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun” diye konuştu.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, sosyal medya hesaplarından yayınladığı videoyla kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı. 8 Mart1857’de Amerika’nın New York kentindeki bir tekstil fabrikasında grev yapan kadınlardan 129’unun, fabrikada çıkan yangından polisin kurduğu barikat nedeniyle kaçamayarak öldüğüne değinen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, kadınların büyük bedeller ödeyerek haklarını elde ettiklerinin altını çizdi.

“Dünyada ve ülkemizde, mülk ve sermaye birikiminin çok azının kadınlara ait olduğunu biliyoruz. Ancak, üretimde ve yenileme süreçlerinde kadının emeği ve katkısı çok büyük. İş hayatında kadının bu emeğini korumak için, 8 Mart’ı kutluyoruz” diyen Başkan Halil Arda, uluslararası sözleşmelerin ve yasaların kadınlara tanıdığı haklara dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bir insan olarak, kadınların hakları için, 8 Mart’ı kutluyoruz. Kısa adı CEDAV olan BM Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi’ sözleşmesinin sürdürülebilirliği ve uygulanabilirliği için, 8 Mart’ı kutluyoruz. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, kadın ve kız çocuklarının güçlendirilmesi için 8 Mart’ı kutluyoruz. Çocuk evliliği ve erken yaşta zorla evlendirilme gibi baskıları ortadan kaldırmak için 8 Mart’ı kutluyoruz. Kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal hayatın karar alma süreçlerine tam ve etkin bir biçimde katılmalarının ve karar alma mekanizmalarında, her düzeyde lider olabilmeleri için eşit fırsatlar tanınmasının güvence altına alınması için 8 Mart’ı kutluyoruz. 6284 Sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un uygulanabilirliğinin artırılması için, 8 Mart’ı kutluyoruz.
Aile ve ev içinde bakım işlerinin ücretsiz kamusal hizmetlere aktarımı ( kreşler, anaokulları, öğrenci etüt merkezleri, yaşlı/engelli gündüz bakım merkezleri vb) için, 8 Mart’ı kutluyoruz. 1994 Birleşmiş Milletler Kahire Bildirgesi’nde, ‘Kadınlar, kendi bedenleri, cinsellikleri ve doğurganlıkları hakkında, karar alma hakkına sahiptirler ve bu bir insan hakkıdır’ denilmektedir. İşte bunun için 8 Mart’ı kutluyoruz.”
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x